W pierwszym kwartale 2025 r. na zlecenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowaliśmy badanie wśród zagranicznych studentów i absolwentów kierunków medycznych w Polsce w ramach projektu IntMedPOL25 (Zagraniczni absolwenci kierunków medycznych na polskim rynku pracy).
Co pokazują wyniki badania? Na kierunkach medycznych – głównie lekarskim, najwięcej studiuje osób z Norwegii (14% próby badawczej), Irlandii (13%) oraz z Indii (12%).
Polska kultura i zwyczaje zdaniem ponad połowy badanych znacząco różnią się od warunków w ich ojczyznach. Najbardziej różnice te odczuwają i podkreślają studenci z krajów afrykańskich oraz osoby z Ameryki Północnej. Z drugiej strony Amerykanie i Kanadyjczycy bardzo łatwo zaadaptowali się do warunków panujących w naszym kraju i naszych uczelniach medycznych – 68% twierdzi, że było to łatwe. Również wśród tych studentów najwięcej było osób z polskim rodowodem oraz znajomością języka polskiego przed rozpoczęciem studiów.
Zagranicznym studentom i absolwentom kierunków medycznych najbardziej podoba się w Polsce transport publiczny (78% ocenia go dobrze lub bardzo dobrze), przyroda (76% pozytywnych ocen), bezpieczeństwo w miejscach publicznych (75% pozytywnych ocen) oraz możliwość podróżowania – w tym za granicę (71% pozytywnych ocen).
Zagraniczni absolwenci kierunków medycznych generalnie nie są chętni do pozostania i pracy w polskim systemie ochrony zdrowia – przede wszystkim ze względu na niedostateczną znajomość języka oraz ogólnie postrzegane środowisko i warunki pracy. Interesujące jest to, że najniższy odsetek Studentów planujących po studiach powrót do swojego kraju jest wśród Studentów z Afryki i Azji, z których większość planuje udać się do kraju trzeciego.
Wyniki naszego badania, obok kwestii związanych z niedoborem kadr medycznych na polskim rynku pracy omawiano podczas konferencji IntMedPOL25 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, która odbyła się 7 kwietnia 2025 roku.